Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer menthone natural oil, sivaroma menthone oil, 90% menthone oil and menthone exmentha oil.
₹ 2100 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Botanical Name | Mentha piperita |
| Purity | 100% |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Pharma |
| Specific Gravity | 100 ml |
| Solubility | Soluble in 3 vols. as 70% Alcohol |
| Brand | Sivaroma |
₹ 1750 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Purity | 100% |
| Color | White |
| Pack Type | HDPE Cane |
| Usage | Pharma, Cosmetic and Ayurved |
| Brand | Sivaroma |
| Active Ingredient | Levo-menthol, Menthone, Dl-isomenthol, Pinene |
| Appearance | Prismatic or Acicular Crystal |
| Loss on Drying | Less than 5 % |
₹ 1900 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Pack Type | HDPE Cane |
| Brand | Sivaroma |
| Usage | Pharma, Cosmetic and Ayurved |
| Form | Liquid |
| Purity | 100 % Pure Nature |
| Appearance | Fluid |
₹ 1600 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Pharma |
| Brand | Sivaroma |
| Country of Origin | Made in India |
| Solubility | Soluble in 3 vols. as 70% Alcohol |
Rajeev Singhal (CEO)
Sivaroma Naturals Private Limited
Plot No. 99, Block-B, Phase-II
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India