Pioneers in the industry, we offer sivaroma citronella oil, cocoa butter cosmetics grade, lavender oil for hair growth, lavender oil for skin, marigold essential oil and lemon essential oil from India.
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25kg |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Drum |
| Export Price (in US Dollar) | USD22.20 |
| Extracted From | Leaves |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Flavor | Salted |
| Packaging Type | Container |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | Cosmetic use |
| Storage Condition | Stowage under temperature control in a refrigerated container |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Color | Pale Yellow |
| Botanical name | Theobroma Cocoa |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1875 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Purity | 99% Pure |
| Usage/Application | Pharma |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Form | Oil |
| Packaging Type | Drum |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Buds, Flower Petals |
| Color | Clear to pale yellow |
| Shelf Life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
Minimum order quantity: 5 Kg
Lavender Oil for Hair Growth
Lavender Oil is a natural powerhouse for promoting healthy hair growth and overall scalp health. Extracted from the flowers of the Lavandula angustifolia plant, this essential oil is cherished for its soothing aroma and potential to enhance hair care routines.
Key Benefits for Hair Growth:Transform your hair care routine with Lavender Oil, a natural solution for vibrant and healthy hair growth.
📩 Contact us today for premium-grade lavender oil to elevate your hair care formulations!
₹ 1875 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Skin Care |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Packaging Type | Drum |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals, Flower Buds |
| Color | Clear to pale yellow |
| Shelf Life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
Minimum order quantity: 5 Kg
Lavender Oil for Skin
Lavender Oil for skin is a 100% pure essential oil, celebrated for its soothing, calming, and rejuvenating properties. Known for its ability to balance and refresh, this oil is a favorite in skincare routines for all skin types. Whether used for its calming aroma or therapeutic benefits, lavender oil is a versatile ingredient that enhances the health and appearance of the skin.
Key Benefits for Skin:Incorporate Lavender Oil for Skin into your skincare formulations for its gentle, nourishing, and healing properties that bring out the best in your skin.
📩 Contact us today to source premium lavender oil for your skincare products!
₹ 7500 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Botanical name | Tagetes erecta or Tagetes minuta |
| Other name | Tagetes Oil and African Marigold Oil and French Marigold Oil |
| Scientific name | Tagetes erecta or Tagetes minuta |
| Common name | Tagetes Oil |
| Similar product | Additionally, Calendula Oil is sometimes called Marigold Oil, though it comes from a different speci |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd. |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1750 / Kg Get Latest Price
| Botonical Name | Citrus limon |
| Country of Origin | Made in India |
| Appearance | Clear to pale yellow liquid |
| Odor | Fresh, zesty, and citrusy |
| Extraction Method | Cold pressing of fresh lemon peels |
| Applications | Skincare, aromatherapy, cosmetics, cleaning products, and fragrances |
| Packaging | 5 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf life | 36 Months |
| Storage | Cool, dry place, away from direct sunlight. |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Certifications | ISO, GMP, MSME, HACCP, SPICES, HALAL, KOSHER, FSSAI |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 8125 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Form | Liquid |
| Extracted From | Leaves |
| Usage/Application | Aromatherapy |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| CAS Number | 8014-09-3 |
| Herbal | Yes |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | Made in India |
| Blends with | Bergamot, Black Pepper, Clary Sage, Elemi, Frankincense, Geranium, Ginger, Lavender, Lemongrass |
| Botanical name | Pogostemon cablin |
| Uses | Skincare, Haircare, Aromatherapy, Natural Wellness., etc |
Minimum order quantity: 1 Kg
| Weight | Price In USD |
| 100G | $29.070 |
| 250G | $72.69 |
| 500G | $145.39 |
| 1 KG | $290.78 |
| 5KG | $1453.90 |
₹ 1150 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
| Purity | 100% |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Botanical Name | Mentha Piperita |
| Usage/Application | Pharma, Cosmetic and Food |
| Brand | Sivaroma |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 100% Pure |
| Form | Liquid |
| Plant Part Used/Extracted From | Fruit |
| Shelf Life | 3 year |
| Country of Origin | Made in India |
| Boiling Point | 171.00 deg C |
Minimum order quantity: 25 Kg
| Weight | Price In USD |
| 100G | $64.97 |
| 250G | $162.44 |
| 500 | $324.89 |
| 1 KG | $649.78 |
| 5KG | $3248.90 |
₹ 7500 / Kilogram Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Form | Oil |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | Made in India |
| Botonical Name | Tagetes Grandulifera |
| Solubility | Insoluble in water,soluble in alcohol and oils |
Minimum order quantity: 5 Kilogram
₹ 9375 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Pharma |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | Container |
| Form | Oil |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Shelf Life | 36 Months |
| Plant Part Used/Extracted From | Gum |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 9375 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Container |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Shelf Life | 36 Months |
| Plant Part Used/Extracted From | Gum |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd. |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 3300 / Kilogram Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Drum |
| Origin | India |
| Botanical Name | Origanum majorana |
| Extracted From | Leaves |
| Solubility | Insoluble in water; soluble in 2 volumes 80% alcohol,soluble in other solvents |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
| Mode of Extraction | Steam distilled |
| Appearence | Yellow or greenish-yellow liquid |
| Organoleptic properties | Sweet, Citrus and Fruity |
Minimum order quantity: 5 Kilogram
₹ 1125 / Kg Get Latest Price
| Form | Oil |
| Type | Ayurvedic Oil |
| Is It Dried | Non Dried |
| Botanical Name | Withania somnifera |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 35500 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Form | Oil |
| Packaging Type | Container |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Color | Very Pale Blue or Green |
| Shelf Life | 36 Months |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1375 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Grade | Industrial grade |
| Fish Oil | yes |
| Product Code | SN1122/24-25/JULY/001 |
| Botanical Name | Gadus morhua (Atlantic cod), and Gadus macrocephalus (Pacific cod) |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd. |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf Life | 36 months when stored in a cool, dry place away from direct sunlight. |
| Appearance | Pale yellow to golden liquid, clear and free from visible impurities. |
| Odor | Mild fishy odor, characteristic of cod liver oil. |
| Taste | Neutral to mild fishy taste. |
| Source | Extracted from the liver of codfish (Gadus morhua or Gadus macrocephalus). |
| Extraction Method | Steam distillation or wet rendering. |
| Purity | 100% pure cod liver oil, free from additives or contaminants. |
| Applications | Suitable for nutritional supplements, cosmetic formulations, and industrial uses. |
| Certifications | ISO, GMP, MSME, HACCP, SPICES, HALAL, KOSHER, FSSAI |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1375 / Kg Get Latest Price
| Product Code | 0607-EO-021 |
| Botanical Name | Gadus morhua (commonly sourced Atlantic cod) |
| Form | Liquid |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Packaging Type | Drum |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | Industrial grade |
| Certifications | ISO, GMP, MSME, HACCP, SPICES, HALAL, KOSHER, FSSAI |
| Manufactured by | Sivaroma Naturals Private Limited |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 950 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Container |
| Brand | Sivaroma |
| Form | Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Fruit Type | Papaya |
Minimum order quantity: 25 Kg
Rajeev Singhal (CEO)
Sivaroma Naturals Private Limited
Plot No. 99, Block-B, Phase-II
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India