Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer neo menthol oil, menthol essential oil, menthol essential oil and aromatic oil, 98% menthol essential oil, menthol flakes oil and menthol powder melted oil.
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 100% |
| Form | Liquid |
| Botanical Name | Mentha arvensis |
| Brand | Sivaroma |
| Extraction Method | Cold extracted |
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 100% |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Pharma |
| Brand | Sivaroma |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | Price In USD |
| 100G | $5.18 |
| 250G | $12.96 |
| 500G | $25.91 |
| 1 KG | $51.82 |
| 5KG | $259.10 |
₹ 1350 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 100% |
| Form | Liquid |
| Botanical Name | Mentha Arvensis |
| Appearance | Yellow |
| Brand | Sivaroma |
₹ 2400 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Purity | 98% |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Botanical Name | Mentha Piperita |
| Brand | Sivaroma |
| Country of Origin | Made in India |
| Solubility | Soluble in 3 vols. as 70% Alcohol |
₹ 1250 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kgs |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 100% |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Pharma |
| Botanical Name | Mentha Piperita |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Brand | Sivaroma |
| L Menthol Conten | 95% |
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 250 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 96% |
| Form | Liquid |
| Brand | Sivaroma |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Rajeev Singhal (CEO)
Sivaroma Naturals Private Limited
Plot No. 99, Block-B, Phase-II
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India