We are a leading Manufacturer of menthol large crystals, menthol small crystals and menthol bold crystals from Noida, India.
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 95-99.99 % |
| Form | Crystal |
| Usage/Application | Pharma |
| Color and Odor | A white color clear |
| Country of Origin | Made in India |
| Flash Point | 1.4250 |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Crystal |
| Usage/Application | Pharma |
| Fragrance | Mint Aroma |
| Botanical Name | Mentha Arvensis |
| Color and Odor | Clear White |
| Extraction Method | Leaves of menthe arvensis plant, by the method of Steam Distillation and Crystallization |
| Shelf Life | 24 Months |
| CAS No | 2216-51-5 |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
Minimum order quantity: 2 Kg
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Bold Crystal |
| Packaging Type | Bag |
| Purity | 100% |
| Usage/Application | Pharma |
| CAS No | 2216-51-5 |
| Fragrance | Aroma |
| Botanical Name | Mentha Arvensis |
| Color and Odor | A white color clear |
| Shelf Life | 24 Months |
| Color | A white Color Clear |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
Minimum order quantity: 5 Kg
Rajeev Singhal (CEO)
Sivaroma Naturals Private Limited
Plot No. 99, Block-B, Phase-II
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India