Our product range includes a wide range of ayurvedic ashwagandha oil, punch tulsi drop, jasmine essential oil, virgin coconut oil, 100% pure rose essential oil and pain off oil.
₹ 1125 / Kg Get Latest Price
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 100% Pure |
| Extracted From | Root |
| Form | Liquid |
| Extraction Method | Cold Press |
| Grade Standard | Food Grade |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Country of Origin | Made in India |
| Family | Solanaceae |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Feature | flavoring, fragrance creation, personal care, and wellness product manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Piece
Punch Tulsi Drops are a high-quality, plant-based extract derived from carefully selected tulsi leaves, offering a concentrated and versatile liquid formulation for various industrial and commercial applications. Known for its natural aroma and distinctive herbal profile, this product is suitable for use in flavoring, fragrance creation, personal care, and wellness product manufacturing. Processed under strict quality standards, it is available in bulk packaging options to meet the sourcing needs of global buyers, traders, and private label brands.
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Skin Care |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Botanical Name | Jasminum Grandiflorum |
| Packaging Type | Container |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Shelf Life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Solubility | Soluble in Ethanol and Insoluble in Water |
| Packing Size | 5 Kg |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 438 / Litre Get Latest Price
| Type of Coconut Oil | Virgin Coconut Oil |
| Packaging Size | 200 litre |
| Packaging Type | Plastic Container |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Plant Part Used | Virgin coconut oil can be extracted directly from the fresh coconut meat or from coconut milk |
| Color and appearance | Colorless and Clear |
| Certified By | ISO, GMP, MSME, HACCP, SPICES, HALAL, KOSHER, FSSAI |
| Usage/Application | Beneficial for various skin diseases such as eczema and psoriasis |
| Benefits | Skin Care |
| Shelf Life | 24 Months |
| Odour | Strong natural coconut aroma |
| Botanical Name | Cocos Nucifera |
| Storage Instructions | Cool and Dry place |
| Manufactured By | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing size | 200kg |
| Packing type | Container |
Minimum order quantity: 200 Litre
₹ 3040 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Export Price (in US Dollar) | USD36.10 |
| Usage/Application | Skin Care |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Oil |
| Packaging Type | Drum |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Shelf Life | 36 Months |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 190 / Bottle Get Latest Price
| Usage/Application | Muscle Pain |
| Packaging type | Bottle |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | For Industrial Uses |
| Benefits | All kinds of pain relief |
Minimum order quantity: 200 Bottle
Pain Off Oil by Sivaroma Naturals: Natural Relief for Joint & Muscle Pain
Pain Off Oil is a specially formulated blend of potent essential oils designed to provide quick and effective relief from joint and muscle pain. Infused with the goodness of nature, this oil is perfect for individuals seeking a natural alternative to pain relief.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 litre |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Industrial Uses |
| Purity | 100% |
| Packaging Type | Drum |
| Plant Part Used/Extracted From | Solvent Neem Oil is extracted from Neem Bark or Neem Leaves by solvent extraction method |
| Color | Dark Brownish |
| Odour | A strongly unpleasant and offensive odor |
| Extraction Method | Solvent Extraction |
| Shelf Life | 36 Months |
| Botanical Name | Azadirachta indica |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Size | 25 Kg |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Industrial Uses, Like Bath Soaps Making, Toilet Soaps Making |
| Purity | 100% |
| Packaging Type | Container |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Color | Dark Brownish |
| Odour | A Strongly Unpleasant And Offensive Odor |
| Extraction Method | Solvent Extraction |
| Shelf Life | 36 Months |
| Botanical Name | Azadirachta Indica |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 700 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Container |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Body Massage |
| Shelf Life | 18 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufactuer | Sivaroma Naturals Private Limited |
Minimum order quantity: 25 Bottle
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Pharma |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 5kg |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Shelf Life | 24 Months |
| Botanical Name | Sida cordifolia |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Container |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Skin Type | Combination Skin |
| Shelf Life | 24 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing Size | 5 Kg |
| Packing Type | Container |
| Brand | Sivaroma |
| Uses | Hyperpigmentation |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8750 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Packaging Type | Container |
| Form | Liquid |
| Plant Part Used/Extracted From | Root |
| Usage/Application | Pharma |
| Color | Pale Yellow |
| Odour | Woody |
| Shelf Life | 24 Months |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Botanical Name | Hedychium Spicatum |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing Size | 25 Kg |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 875 / Bottle Get Latest Price
| Packaging size | 100ml |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Grade Standard | Medicine Grade |
| Country of Origin | Made in India |
| Medicine Type | Ayurvedic |
Minimum order quantity: 100 Bottle
₹ 875 / Bottle Get Latest Price
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Country of Origin | Made in India |
| Botanical Name: | Traditional multi-herbal blend based on classical plant ingredients |
| Color: | Golden to deep brown liquid |
| Odor: | Warm, earthy, and mildly aromatic herbal aroma |
| Type: | Natural blended oil |
| Main Ingredient: | Sesame oil used as the base carrier for the blend |
| Raw Material: | Various traditional herbs processed in oil |
| Grade: | Premium industry-grade material suitable for bulk supply |
| Form: | Liquid oil with consistent flow and texture |
| Solubility: | Insoluble in water, miscible with other oils |
| Application Use: | Suitable for industrial formulation and large-scale production requirements |
| Certifications | ISO, GMP, MSME, HACCP, SPICES, HALAL, KOSHER, FSSAI |
Minimum order quantity: 100 Bottle
₹ 900 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Personal |
| Form | Oil |
| Packaging Size | 200 ml |
| Brand | Sivaroma |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700 / Bottle Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Form | Oil |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | Sivaroma |
| Gender | Unisex |
| Usage | Hair Growth |
₹ 1469 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Drum |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Type | Mint Oil |
| Menthol Type | Crystal |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Packaging Size | 25 kg |
| Appearance | Clear |
Minimum order quantity: 25 Kg
Rajeev Singhal (CEO)
Sivaroma Naturals Private Limited
Plot No. 99, Block-B, Phase-II
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India