Leading Manufacturer of lavender absolute oil, amber absolute oil, honeysuckle absolute oils, white lotus absolute, orange blossom absolute oils and spinach leaf absolute oil from Noida.
₹ 22000 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Purity | 99% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Botanical Name | Lavandula vera D.C |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Country of Origin | Made in India |
| Solubility | Soluble in a |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 20000 / Kg Get Latest Price
| Oil Type | Amber absolute |
| Purity | 99% Pure |
| Botanical Name | Pinus Succinefera |
| Form | Liquid |
| Extraction Method | Solvent extraction |
| Part Used | Resin |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Country Of Origin | India |
| Application | Perfumery, Incense, Soap making, Cosmetics |
| Certifications | FSSAI, ISO, GMP |
| CAS Number | 8002-67-3 |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Solubility | Insoluble in water, soluble in alcohol and oils |
| Appearance | Thick, viscous liquid |
| Color | Dark golden to deep amber brown |
| Odor | Rich, warm, sweet, balsamic and long-lasting aroma |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 16000 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Size | 1 L |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Industrial purpose |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Form | Oil |
| Flash Point | Greater Than 300 C |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Country of Origin | Made in India |
| Color & Odor | Orange green to green brown with Characteristic, floral, sweet odor |
| Solubility | Soluble in alcohol, Insoluble in water |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
₹ 30000 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Pharma |
| Form | Liquid |
| Extraction Method | Cold Press |
| Packaging Size | 5 kg |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Brand | Sivaroma |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Plastic Can |
Minimum order quantity: 5 Kg
| Weight | Price In USD |
| 1 KG | $2375.00 |
₹ 14000 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Botanical Name | Citrus aurantium var amara |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Plant Part Used/Extracted From | Fruit |
| Brand | Sivaroma |
| Country of Origin | Made in India |
| Common Names | Orange Flower, Neroli Bigarade |
₹ 18000 / Kilogram Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Botanical Name | Spinacia oleracea |
| Extraction Method | Solvent Extraction |
| Brand | Sivaroma |
₹ 50000 / Litre Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Extraction Method | Cold Press |
| Botanical Source | North and Central Africa |
| Form | Liquid |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Herbal | Yes |
| Brand | Sivaroma |
| Botanical Name | Nymphaea Caerulea |
₹ 26494 / Litre Get Latest Price
| Purity | 99% Pure |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Extraction Method | Solvent Extraction |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Form | Liquid |
| Color | deep amber or brownish-yellow |
| Packaging Type | Aluminium container/Drum |
| Shelf Life | 24 Months |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
| Botanical Name | Nelumbo Nucifera |
| Parts Used | Pink lotus absolute oil is primarily extracted from the flowers of the pink lotus (Nelumbo nucifera) |
| Common Method Of Extraction | Solvent Extraction |
Minimum order quantity: 1 Litre
₹ 7000 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Botanical Source | Tilia Vulgaris |
| Packaging Size | 1 kg |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Color | Light Brown |
| Shelf Life | 36 Months |
| Plant Part Used/Extracted From | Gum |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Packaging Type | Container |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 24000 / Kilogram Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Extraction Method | Solvent extraction of the whole ripe fruit |
| Botonical Name | Vanilla planifolia |
| Color & Odor | Black brown solid paste with vanilla odor |
| Flash Point | Greater than 100 deg C |
| Solubility | Insoluble in alcohol, Soluble in water |
| Plant Part Used | Fruits |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
Minimum order quantity: 25 Kilogram
₹ 9000 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Botanical Name | Hedychium Spicatum |
| Color | White |
| Packaging Size | 5 L |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 4020 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Storage Instruction | stored in cool, dark, airtight conditions |
| Form | Oil |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Botanical Name | Vanilla planifolia |
| Extraction Method | Solvent Extraction |
| Appearance (Color) | Dark brown to amber liquid |
| Odor | Warm, sweet, creamy, and rich vanilla aroma |
| Solubility | Insoluble in water; soluble in alcohol and oils |
| Consistency | Thick and viscous |
| Shelf Life | 36 months when stored in cool, dark, airtight conditions |
| Packaging Options | Available in aluminum bottles, HDPE drums, and bulk containers (customizable) |
| Common Uses | Ideal for perfumery, aromatics, body care, scented candles, and premium product formulations |
| Certifications | ISO, GMP, MSME, HACCP, SPICES, HALAL, KOSHER, FSSAI |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt. Ltd |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 20000 / Kg Get Latest Price
| Type | Natural |
| Base Oil | Amber |
| Pack Size | 25 litre |
| Grade | Perfumery Grade |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Aluminium Bottle |
| Certification | ISO, GMP |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 3520 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Drum |
| Usage/Application | Aromatherapy |
| Botanical Name | Rose Centifolia Absolute |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
| Plant Part Used/Extracted From | Petals of Rose Flower |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Fragrance | Sweet Aroma |
| Solubility | Soluble in alcohol and oils. Insoluble in water |
| Country of Origin | Made in India |
| Plant Part Used | Flowers |
| Packing Size | 1 Kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
| Weight | Price In USD |
| 1 KG | $9525.00 |
₹ 50000 / Litre Get Latest Price
| Usage/Application | Cosmetics |
| Extraction Method | Solvent Extraction |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Form | Oil |
| Packaging Type | Drum |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 100% |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
| Botanical Name | Nymphea Cerulea |
| Color | Pale Yellow to Dark Reddish Viscous Liquid |
| Type | Absolutes |
| Storage | Cool & Dry Place |
Minimum order quantity: 1 Litre
| Weight | Price In USD |
| 1 KG | $2140.00 |
₹ 8500 / Kilogram Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Botanical Name | Prunus Persica |
| Form | Oil |
| Brand | Sivaroma |
| Solubility | Soluble in alcohol, insoluble in water |
| Plant Part Used | Leaves |
₹ 45000 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Cosmetic |
| Botanical Name | Rosa Damascena |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 200 gm |
| Brand | Sivaroma |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 100 % |
| Packaging Type | Bottle |
Rajeev Singhal (CEO)
Sivaroma Naturals Private Limited
Plot No. 99, Block-B, Phase-II
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India