Manufacturer of a wide range of products which include 95% peppermint oil, sivaroma peppermint oil, 72% peppermint oil, peppermint essential oil and peppermint oil de-mentholised.
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Purity | 95-99.99 % |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Liquid |
| Botanical Name | Mentha Piperita |
| Shelf Life | 24 Months |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Fragrance | Sweet Aroma |
| Manufacturer | Sivaroma Naturals Private Limited |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Drum |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Botanical Name | Mentha Piperita |
| Shelf Life | 36 Months |
| Family | Lamiaceae |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 1850 / Kg Get Latest Price
| Purity | Below 80 % |
| Botanical Name | Mentha Arvensis |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Brand | Sivaroma |
| Solubility | Insoluble in water and soluble in other solvents |
| Country of Origin | Made in India |
| Origin | India |
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Botanical Name | Mentha Piperita |
| Purity | 100% |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Form | Liquid |
| Brand | Sivaroma Naturals Pv. Ltd. |
| Shelf Life | 2 years |
| Appearance | Brownish Colour |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Family Name | Santalaceae |
| Odour | Sweet |
| Botanical Name | Santalum Album |
| Shelf Life | 36 Months |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
Minimum order quantity: 5 Kg
Rajeev Singhal (CEO)
Sivaroma Naturals Private Limited
Plot No. 99, Block-B, Phase-II
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India