₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity % | 99% |
| Brand | Sivaroma Naturals Pvt Ltd |
| Usage/Application | Cosmetics and Personal Care, Pharmaceutical Industry, Food and Beverage, Industrial Manufacturing |
| Packaging Type | Plastic Drums |
| Physical Form | Liquid |
| Shelf Life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Raw Glycerine for Industrial Uses: High-Quality, Versatile Solution for B2B Applications
Raw glycerine, also known as glycerol, is a colorless, odorless, and viscous liquid with a wide range of applications in cosmetics, pharmaceuticals, food processing, and industrial sectors. Known for its moisturizing, emulsifying, and solvent properties, raw glycerine is a critical ingredient for manufacturing and product formulation across various industries.
Key Features & Benefits of Raw GlycerineRaw glycerine is a versatile and essential ingredient in numerous industries. Contact us at Shiv Sales Corporation for bulk purchasing options of raw glycerine for your business needs.
₹ 2063 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 1125 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 50 Kg
Rajeev Singhal (CEO)
Sivaroma Naturals Private Limited
Plot No. 99, Block-B, Phase-II
Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India